Toplardamar Sağlığı

Bacaklarınızda ağrı, şişme, huzursuzluk veya kramplarınız var mı? Bacaklarınızda sevimsiz, kabarmış, genişlemiş damarlar mı farkettiniz? Yalnız değilsin; sizin gibi birçok insan varisli damarlardan muzdarip ve tedavi arıyor! Örümcek ağı şeklindeki kılcal ve varisli damarlardan muzdarip birçok insan, yaşadıkları belirti ve semptomların Kronik Venöz Yetmezlik (CVI) adı verilen altta yatan bir damar hastalığına bağlı olduğunu bile bilmeyebilir.

Kronik Venöz Yetmezlik (CVI) , bacak toplardamarlarınız kanın kalbinize geri akmasına izin vermediğinde ortaya çıkar. Normalde toplardamarlarınızdaki kapaklar, kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Bu kapaklar hasar gördüğünde, zayıfladığında veya bozulduğunda ve iyi çalışmadığında kan geriye doğru kaçar. Bu, bacaklarınızda kan birikmesine (staz-göllenme) neden olabilir. Bacak toplardamarlarında kan birikmesi, varis ve örümcek ağı şeklindeki kılcal damarların ve bunlarla ilişkili semptomların temel nedenidir.

Damar Hastalığı

Varisli Damarlara ve Örümcek Ağı Kılcal Damarlara Ne Sebep Olur?

Bir kişinin varis ve örümcek ağı kılcal damar geliştirme riskini artırabilecek durumlar şunlardır:

 • Genetik – ebeveynlerden ve onların ebeveynlerinden aktarılır
 • Aşırı kilolu olmak
 • Hamilelik, özellikle çoğul gebelikler
 • Artan yaş
 • Hormonlar
 • Yaşam tarzı veya iş ile ilgili;  uzun süre oturmak veya ayakta durmak
 • Sigara içmek
 • Damarlarda pıhtılaşma hikayesinin olması
 • Geçirilmiş ameliyat
 • Bacak veya damar travması

Damar Hastalığının Sık Görülen Belirtileri

 • Ağrı, bacaklarda ağrı
 • Bacaklarda ağrı
 • Bacak veya kaslarda zonklama
 • Bacak veya ayak bileği şişmesi
 • Bacaklarda yorgunluk hissi
 • Kaşıntı
 • Bacaklarda gerginlik hissi
 • Bacakların ağır hisseddilmesi
 • Örümcek ağı şeklinde kılcal damarlar
 • Varisli Damarlar
 • Deri ülserleri (açık yaralar)
 • Geceleri bacak, ayak veya kas krampları (charley horse)
 • Huzursuz bacaklar (bacaklarınızda rahatsızlık hissi veya bacaklarınızı hareket ettirme dürtüsü)
 • Genellikle ayak bileklerine veya bacakların alt kısmına yakın kahverengi renkli cilt
 • Bacak ülseri (açık yaralar veya zor iyileşen yaralar)

Damar Hastalığının Sık Görülen Belirtileri

Dolaşım Sisteminizi Anlamak

Dolaşım Sisteminizi Anlamak

Dolaşım sistemi, atardamar ve toplardamarlardan oluşur. Arterler oksijenden zengin kanı kalpten vücuttaki kaslara ve organlara taşır. Toplardamarlar ise, oksijeni tükenmiş kanı tekrar oksijenlenmek üzere kalbe geri taşır. Bacaklardaki venöz kan yerçekimine karşı çalışarak kalbe doğru yukarı doğru akmalıdır. Baldır ve bacak kasları kanın yukarı doğru pompalanmasına yardımcı olurken, damarların içindeki tek yönlü kapaklar kanın geçmesine izin vermek için açılır ve kanın geriye doğru sızmasını önlemek için kapanır.

Bacakların venöz sistemi yüzeysel ven sisteminden (büyük ve küçük safenöz venler), derin ven sistemi (örn. Femoral ve popliteal venler) ve yüzeysel ve derin sistemleri birbirine bağlayan ven sisteminden (perforan venler) oluşur.

Venöz Yetmezlik Sinsi Bir Problemdir

Kan, yüzeysel damar sisteminden yer çekimine karşı tek yönlü çalışan kapaklar tarafından derin damar sistemine ve oradanda kalbe geri döner. Bu tek yönlü kapaklar, damarlarınızın normal fonksiyon görmesinde kritik rol oynayan tüm damarlarda bulunur.

Yüzeyel ven kapakları hasar gördüğünde, zayıfladığında veya kusurlu hale geldiğinde, kan geriye doğru sızar (venöz reflü), kanın bacak damarlarında birikmesine (göllenme-staz) neden olur. Kanın göllenmesi, damarlarda inflamasyona ve yüksek basınca yol açarak, diğer venöz dallarda ve retiküler venlerde de zararlara yol açar. Ayrıca damarların gerilmesine ve genişlemesine, damar duvarlarının zayıflamasına ve incelmesine neden olur . Bu, sonunda dolambaçlı, bükülmüş, şişkin damarlarlanmaya neden olur. Bu hasarlı damarlar, hangi damarların etkilendiğine bağlı olarak sonuçta varisli ve örümcek ağı şeklinde kılcal damarlar haline gelir.

Derin venlerde kapakçık sorunu oluştuğunda da kan ters yönde hareket eder. Derin sistemdeki venöz basınç genellikle yüzeysel sisteminkinden daha büyüktür. Kapakcık arızası, kanın yüzeyel damarlara geriye doğru sızmasına neden olarak çoklu venöz yetersizliğe neden olarak kanın göllenmesine ve bacak toplardamarlarında aşırı basınca neden olur.

Yüzeyel ven reflüsü, damar hastalığının en yaygın şeklidir ve çoğu varis ve örümcek ağı şeklindeki kılcal damarlanmanın kaynağıdır.

Venöz Yetmezlik Sinsi Bir Problemdir

 İstanbul Vein Center

Hastalarımızın damar sağlığı ve en iyi kararları vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmalarını istiyoruz. Yüksek eğitimli profesyonellerden oluşan ekibimiz, tedavi planınızda aktif ve bilgili bir karar verici olabilmeniz için sizinle durumunuzu ve olası tedavileri tartışacaktır. İstanbul Vein Center daki tedavinizden semptomsuz ve damar sağlığınız için gereken tüm bilgilere sahip olarak çıkmanızı istiyoruz.

Varisli Damarlar ve Örümcek Ağı Şeklindeki Kılcal Damarlar Arasındaki Fark Nedir?

Varisli damarlar ile örümcek ağı kılcal damarlar arasındaki farkı biliyor musunuz? Temel fark, yüzeyde etkilenen damarların boyutudur.

Varisli Damarlar

Varisli damarlar, cilt yüzeyine yakın büyük, şişkin, kıvrımlı damarlar olup, bunlardan muzdarip olanlara çok fazla rahatsızlık verebilir. Kanın yanlış şekilde akmasına izin veren, kanın göllenmesine ve damarları çalışmayan rezervuarlara dönüştürmesine neden olan damarlardaki hasarlı kapakçıklardan kaynaklanır. Varisli damarlar genellikle bacaklarda bulunur, ancak bazen vücudun diğer bölgelerinde de bulunabilirler.

Bu büyük, şişkin ve ip benzeri damarlar genellikle bacaklarda görülür ve sıklıkla ağrı veya bacaklarda huzursuzluk ile birlikte görülür.

Örümcek ağı kılcal damarları

Genellikle cilt altındaki hastalıklı toplardamarın sonucudur. Çoğunlukla yüzeyde görülebilen varisli damarlardan gelen daha küçük damar dallarıdır. Renkleri kırmızıdan koyu mora kadar değişebilir ve adlarını genellikle örümcek ağı benzeri görünümlerinden alırlar. Örümcek ağı kılcal damarlar genellikle kozmetik bir sorun olarak düşünülse de, altta yatan bir tıbbi durumu gösterirler ve görünüşleri sizi rahatsız etmese bile ciddiye alınmalıdır.

Varisli damarlara benzer şekilde, yüz, eller ve uzuvlardaki örümcek ağı kılcal damarlarına ağrı eşlik edebilir.

Teklif Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  birthday-cake-with-candle

  calendar

  captcha