Mikroflebektomi

Ambulatuvar flebektomi olarak da bilinen mikroflebektomi, ciltteki çok küçük kesilerden büyük, rahatsız edici şişkin varisleri çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Küçük, özel, kanca benzeri aletler kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir.

Varisli Damarlar Neden Çıkarılmalı?

Bacaklarda şişkin görünümlü varislerin sadece kozmetik bir problem olmadığını bilmek önemlidir. Venöz yetmezlik adı verilen daha ciddi bir tıbbi durumun işaretidir. Bacakların derinlerindeki toplardamar hastalandığında, kalbe kan geri göndermede sorun yaşanabilir ve bu da bacaklarda fazladan kan birikmesine neden olabilir. Bu ilave kan, cildin hemen altındaki damarların şişmesine, gerilmesine ve bükülmesine neden olabilir. Bu şişkin damarlara varisli damarlar denir. Başka bir deyişle, varisli damarlar şişmiş, işlevsel olmayan damarlardır ve bacaklarda bir kan rezervuarı görevi görür.

Varisli damarlar genellikle çirkindir, ancak daha da önemlisi ciltte renk değişikliğine ve bacaklarda ağrı, ağırlık, kaşıntı, şişme, ağrı ve kramp gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilirler. Tedavi edilmezse, varisli damarlar tromboflebit (damar iltihabı ile kan pıhtısı), cilt ülserleri (açık yaralar) veya derin damar trombozu (kan pıhtıları) gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bir flebektomiden sonra, hastalıklı varisli damarlarda biriken kan doğal olarak sağlıklı damarlara yönlendirilerek kalbe geri dönen venöz kan akışı iyileştirilir.

Varisli Damarlar

Flebektomi

Kimler Flebektomi Adayıdır?

Deri yüzeyine yakın varisli, büyük damarları ve skleroterapiye dirençli olduğu düşünülen damarları olan hastalar için flebektomi endike olabilir. Ayrıca daha önce tedavi gördükten sonra rezidüel varisli veya tekrarlayan varisli hastalar için de endike olabilir. Mikroflebektomi, tedavi sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için damar ablasyonunun yanında veya sonrasında da yapılabilir.

Mikroflebektominin Faydaları

 • Minimal invaziv yöntemdir
 • Hastanede yatış gerektirmez
 • Genel anestezi gerektirmez
 • Normal fiziksel faaliyetlerinize kısa sürede devam edersiniz
 • Skleroterapi veya damar ablasyonu gibi diğer damar tedavilerinin yanında yapılabilir.
 • % 90 uzun vadeli başarı oranı
 • Göze hoş görünmeyen ve rahatsız edici damarlar anında kaldırılarak sağlıklı kan akışı yeniden sağlanır

Prosedür

Mikroflebektomi, kaç damarın çıkarılması gerektiğine bağlı olarak, genellikle yarım saat ile bir buçuk saat arasında süren bir prosedürdür. Öncelikle, varisli damarlar ayakta dik dururken işaretlenir. Daha sonra, flebektomi uygulanacak bölge uyuşturulur, böylece gerçek damar çıkarma işlemi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ardından damarların yanında 1-3 milimetrelik küçük kesiler yapılır. Bundan sonra, hasarlı damarları çıkarmak için kancaya benzeyen küçük, özel bir alet kullanılır. Son olarak, kesilerin iyileşmesine yardımcı olmak için steri-stripler (küçük yara bantları) uygulanır ve bacak bandajlanır.

Flebektomi Sonrası Süreç

Mikroflebektomi için iyileşme hızlı ve kolaydır. Geleneksel damar sıyırma işleminin aksine, hastanede kalmayı gerektirmez ve genellikle çok kısa sürede normal fiziksel faaliyetlere dönülür.

Dikiş gerektirmez, bu yüzden onları aldırmak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yara izi çok azdır veya hiç yoktur, bu nedenle tamamen iyileştiğinizde prosedürün kanıtı yoktur. Hastalıklı damarlar tamamen çıkarıldıktan sonra, sağlıklı görünen bacaklarla şişkin damarlar kalmaz ve ilgili tüm semptomlar anında ortadan kalkar.

Doktorunuz, bu etkileri daha da azaltmak ve iyileşmenizi hızlandırmak için prosedürü takip eden birkaç gün kompresyon çorapları giymenizi tavsiye edebilir.

Mikroflebektomi Riskleri

Mikroflebektomi hastalarında bazı geçici morluklar ve küçük şişlikler olabilirken, işlemin olumsuz etkileri minimumdur ve kısa sürede kendiliğinden düzelir . Nadir durumlarda, bazı hastalar tedavi bölgesi yakınındaki küçük yüzeysel duyu sinirlerinde hafif hasar yaşayabilir ve genellikle küçük bir alanı etkileyen ve zamanla iyileşen cilt uyuşmasına neden olabilir.

Teklif Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  birthday-cake-with-candle

  calendar

  captcha