Skleroterapi

Skleroterapi, hasarlı damarları yok etmek, onları ve beraberinde gelen semptomları ortadan kaldırmak için varis veya örümcek ağı şeklinde damarlara enjekte edilen ve sklerozan adı verilen ilacı kullanan prosedürdür.

Varisli Damarlar ve Örümcek Damarlar Neden Tedaviye İhtiyaç Duyar?

İnsanlar varis ve örümcek damarlarını düşündüklerinde, genellikle kozmetik nedenlerden dolayı şikayetçi olurlar. Bu hasarlı damarlar, aynı zamanda kronik venöz yetmezlik adı verilen daha ciddi bir sorunun da göstergesidir. Tedavinin amacı, kanı sağlıklı damarlara yönlendiren hasarlı damarları kapatmaktır. Bu durumu tedavi etmek, genel damar sağlığını iyileştirmeye ve dolayısıyla dolaşım sisteminin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur.

Varisli damarların ayrıca derin ven trombozu (kan pıhtılaşması), cilt kalınlaşması ve renk değişikliği, varisli damarlardan kanama, cilt ülserleri (açık yaralar) ve tromboflebit (damar iltihabı ile kan pıhtısı) gibi komplikasyon potansiyelleri vardır.

Örümcek Damarlar

Skleroterapi

Skleroterapi Ne Zaman İdeal Tedavidir?

Skleroterapi, küçük ve orta büyüklükteki varisleri ve örümcek ağı toplardamarları yok etmek için kullanılan bir tedavidir. Daha önce damar sıyırma ve / veya diğer damar tedavileri geçirmiş, varisli damarları tekrarlayan veya damar ablasyonu veya flebektomi sonrası kalan damarları olan hastalarda yapılabilir. Deri yüzeyinde görülen varis ve örümcek ağı toplardamarların asıl nedenini yok etmek için ideal bir tedavi yöntemidir. Bu prosedürün damar ablasyonu ile aynı anda veya sonrasında yapılması da idealdir.

Skleroterapi hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir. Doktorlar, geçmişte kan pıhtılaşması hikayesi olan kişilerin sağlık geçmişine ve pıhtının altında yatan nedene göre iyi aday olup olmadıklarını dikkatle değerlendirirler.

Skleroterapinin Faydaları

 • Yüksek Başarı Oranı
 • Deri yüzeyinin altındaki damarları hedefler
 • Örümcek ağı şeklindeki damarları ve küçük çaplı varisli damarlarıi tedavi eder
 • Minimal invaziv prosedürdür
 • Kesi yok
 • Dikiş yok
 • Hastanede kalmak gerekmez
 • Genel veya hatta lokal anestezi gerekmez
 • Normal hayat kesintiye uğramaz
 • Hemen işe ve normal aktiviteye dönülür

Prosedür

İki tür skleroterapi vardır: yüzey skleroterapisi ve ultrason rehberliğinde skleroterapi. Bu prosedürün her iki versiyonu da cerrahi değildir ve minimal invazivdir.

Skleroterapinin uygulanması sadece 15-30 dakika sürer. Damarı yok etmek için hastalıklı damara özel bir ilaç enjekte edilir, bunun için çok küçük bir iğne kullanılır ve damarın yapısını bozarak kan akışını keser, kan akışı durmuş ve hasarlanmış damar vücut tarafından emilerek yok edilir. Prosedür sırasında, bazı hastalar, özellikle çok sayıda damar tedavi edilirken, enjeksiyondan sonra birkaç saniye ila birkaç dakika rahatsızlık ve / veya kramp hissi yaşayabilir.

Skleroterapi uygulanan alan daha sonra basınçlı bir bandajla sarılır ve hızlı iyileşmeye yardımcı olmak ve yan etkilerin etkisini azaltmak için bir kompresyon çorabı giyilir. İşlemden sonra 15 dakika yürümeniz önerilir, sonrasında normal günlük aktivitelerinize devam edersiniz.

Yüzeysel Skleroterapi

Yüzey skleroterapi, küçük örümcek damarları, küçük ila orta varisli damarlar ve cilt yüzeyinde görülebilen diğer küçük, hasarlı damarlara uyugulanır. Doğası gereği daha kozmetik bir prosedür. Örümcek ağı damarlarınıza neden olan altta yatan asıl neden tedavi edilmez ise, başarılı skleroterapi tedavilerine rağmen tekrarlama ihtimali yüksektir.

Ultrason Destekli Skleroterapi

Ultrason rehberliğinde skleroterapi, problemli damarları tespit etmek için ultrason teknolojisini kullanır ve yüzeyde görülebilen damarlar ile, aynı zamanda bacakların derinliklerindeki hasarlı damarların tedavisine imkan sağlar. Ultrason doktorların venöz yapıları görmesini sağlayarak tedavinin daha etkin bir şekilde uygulanmasını sağlar. Bu tip skleroterapi en yaygın olarak, kalan hastalıklı varis ve örümcek ağı damarlarını yok etmek için damar ablasyonlarından sonra kullanılır.

Skleroterapi sonrası süreç

Hangi tip skleroterapi yapılırsa yapılsın, iyileşme esasen aynıdır. İşlem tamamlandıktan hemen sonra normal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. Ancak, birkaç gün boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınmalısınız. Basınçlı bandaj ve kompresyon çorabı 24 saat sonra yıkanmak için çıkarılabilir. İyileşmeyi hızlandırmak ve yan etkileri azaltmak için işlemden sonra kompresyon çorabını birkaç gün giymelisiniz.

Skleroterapinin Riskleri ve Yan Etkileri 

Hastalar tedavi edilen damarlar üzerinde veya çevresinde morarma, şişme, kaşıntı, hassasiyet ve topaklanma veya sertlik yaşayabilir. Bu semptomlar geçicidir ve birkaç gün ile birkaç hafta arasında kendiliğinden düzelir. Ayrıca hafif bir DVT (kan pıhtısı), alerjik reaksiyon veya flebit (damar iltihabı) riski vardır.

Teklif Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  birthday-cake-with-candle

  calendar

  captcha